Posao sa smrekovom smolom zapoÄeo je prije viĆĄe od 30 godina, a sada ga nastavlja druga generacija u obitelji. Njihova poduzetnost temelji na vrijednostima poput strpljenja, skromnosti i druĆĄtvene odgovornosti.
Ivo Konc je prije 33 godine izradio svoju prvu mast od smrekove smole kojom je ublaĆŸavao probleme sa kraljeĆŸnicom. Prodaja te masti postala je izuzetno unosna, pa je napustio posao profesora tjelesnog odgoja i osnovao tvrtku. Od 2010. godine oÄevu misiju uspjeĆĄno nastavlja sin Matic Konc. Njegova tvrtka Smrekovit danas nudi jedanaest razliÄitih proizvoda od smrekove smole, a svi su plod dugogodiĆĄnjih istraĆŸivanja i razvoja. Sve ove godine usredotoÄuje se na usmenu prodaju; veÄinu proizvoda prodaje u ljekarnama, specijaliziranim trgovinama i putem interneta, kao i u trgovini na sjediĆĄtu tvrtke i u obliĆŸnjoj Smrekomatu. Veliku paĆŸnju posveÄuje odrĆŸivim rjeĆĄenjima. Proizvodi su iskljuÄivo prirodni, biljnog podrijetla i pakirani u reciklabilnu ambalaĆŸu.
Transkripcija razgovora:
Voditeljica: VaĆĄa prava ideja je smrekova smola. Ć to je to tako posebna?
Matic: Smrekova smola je prirodna tvar koja me zaista fascinira jer ima vrlo ĆĄirok raspon primjene koji nisam vidio kod nijedne druge prirodne tvari.
Voditeljica: To moĆŸete reÄi i kao struÄnjak, jer nakon zavrĆĄetka sportskog fakulteta diplomirali ste i laboratorijsku biomedicinu na Farmaceutskom fakultetu. Koliko vam akademsko znanje pomaĆŸe u izradi proizvoda i razvoju?
Matic: Vrlo puno. PraktiÄno kemijsko znanje koje sam stekao na Farmaceutskom fakultetu dovelo je do razvoja nekoliko novih proizvoda koje sam pokuĆĄavao napraviti i prije, ali bez tog znanja s fakulteta to nije iĆĄlo.
Voditeljica: KaĆŸete da dobivate ideje za proizvode nadahnuÄem. Ć to vas nadahnjuje?
Matic: Mene nadahnjuje sama misija tvrtke, a ideje se neprestano razvijaju u mojoj glavi.
Voditeljica: Te ideje mogu sazrijevati godinama, zar ne?
Matic: ToÄno tako, razvoj kreme Smrekovit 365 odvijao se upravo na taj naÄin. Ideja se rodila praktiÄki tijekom mog studija na Fakultetu za sport. RazmiĆĄljao sam kako poboljĆĄati mast, kako stvoriti drugaÄiji proizvod. Kupio sam moguÄe sastojke, provodio eksperimente, ali tada to nije ispalo onako kako sam ĆŸelio, vjerojatno i zbog toga ĆĄto je smola vrlo promjenjiva tvar za rad. Kasnije sam upoznao svoju suprugu, osnovao obitelj i stvari su stale. Eksperimenti su prestali, sastojci su istekli. Ponovno sam se poÄeo baviti time tek tijekom mog studija na Fakultetu farmacije, takoÄer s pomoÄu novog kemijskog znanja. Ponovno sam poÄeo s eksperimentima i uspio sam stvoriti proizvod kakav sam ĆŸelio, ali joĆĄ uvijek nije bio potpuno po mom ukusu jer nije bio potpuno prirodan, prisutne su bile odreÄene sintetiÄke tvari. Tek nakon zavrĆĄetka fakulteta zaista sam se posvetio i stvorio proizvod koji je prirodan i bio sam zadovoljan rezultatom.
Voditeljica: VaĆĄa tvrtka raste polako, organski, empirijski, a pritom ostajete skromni i strpljivi. Da li vas ikada mami da proĆĄirite posao, poveÄate tvrtku, zapoĆĄljavate viĆĄe ljudi i samim time zaradite viĆĄe?
Matic: Ne, zapravo nemam tu filozofiju. Nemam ĆŸelju za stalnim rastom. Ćœelim organski rast, da vidite rezultate i tek onda se razvijate dalje, ali nikako nisam za brzi rast koji bi donio sa sobom i mnoge druge probleme.
Voditeljica: Izvornu ideju za smrekovu mast vaĆĄ je otac dobio prije 33 godine kada je traĆŸio rjeĆĄenje za vlastiti problem. Imao je problema s kraljeĆŸnicom i navodno je s ovom masti Äak izbjegao operaciju kraljeĆŸnice. Kako je doĆĄlo do te ideje?
Matic: ToÄno. Moj otac je imao ozbiljne probleme s kraljeĆŸnicom, tako da je bio osloboÄen sluĆŸenja vojnog roka u tadaĆĄnjoj JNA, kao i praktiÄnih ispita na Fakultetu za sport. Preko narodne ljekarice iz Radovljice, koja se zvala PreĆŸlja, doĆĄao je do smole. GospoÄa je na poseban, tradicionalan naÄin pripremala smolu i od nje izraÄivala obloge. Tada je ortoped rekao ocu da je jedini naÄin da izbjegne invaliditet prije 30. godine operacija, ali on se nije odluÄio za nju. Nastavio je s prirodnim stvarima, posebno sa smolom, i tako je 1989. godine napravio prvu mast. Bila je vrlo uÄinkovita, pa se brzo proĆĄirila.
Voditeljica: BaĆĄ kao ĆĄto se vaĆĄa tvrtka polako razvija, tako se i prijenos voÄenja od oca na vas odvijao. Kako ste vi osjetili tu poduzetniÄku ĆŸilu? Jer Äak i za vrijeme studija na sportskom fakultetu i nakon zavrĆĄetka fakulteta pouÄavali sportski odgoj u srednjoj zdravstvenoj ĆĄkoli.
Matic: Cijelo vrijeme sam osjeÄao privlaÄnost i prema drugim profesionalnim podruÄjima. Otac me uvijek podrĆŸavao, nikada me nije pritiskao da preuzmem tvrtku, iako je vjerojatno to sam ĆŸelio. Svaki roditelj vjerojatno ĆŸeli da njihova djeca preuzmu uspjeĆĄno poduzeÄe, ali stvarno mi nikada nije vrĆĄio taj pritisak. Tek nakon ĆĄto je ĆŸelio da napravim web stranicu, iako nisam imao nikakvo znanje o tome i krenuo sam od nule, to je u meni probudilo dizajnersku ĆŸilu, ĆĄto me iznimno oduĆĄevljava. Prema kraju studija poÄela se oblikovati ĆŸelja da moĆŸda preuzmem tu misiju.
Voditeljica: Zatim ste napustili posao koji ste imali u ĆĄkoli, poÄeli se baviti poslom i sada na isti naÄin na koji ga je otac prenio na vas, vi ga prenosite na svojih pet sinova, dakle bez pritiska pokuĆĄavate ih nekako ukljuÄiti u posao i nadate se da Äe moĆŸda i oni jednog dana nastaviti vaĆĄ posao. TakoÄer mi se Äini zanimljivim da vas u poslu vodi vjera, da se ne oslanjate samo na sebe i svoje suradnike. Kako vam vjera pomaĆŸe u voÄenju posla?
Matic: Mislim da je poniznost vrlo vaĆŸna kako u ĆŸivotu tako i u poslu, da niĆĄta ne ovisi o nama, da nemamo kontrolu ni nad Äime osim nad svojim postupcima, i tu predajem voÄenje Bogu, kako ĆŸivota tako i posla. Trudim se prepustiti.
Voditeljica: Smrekovu smolu skupljate u ĆĄumama. Kako to ide, da pritom ne oĆĄtetite drveÄe?
Matic: Smolu skupljamo samo s drveÄa koja su veÄ ozlijeÄena - od divljaÄi, padajuÄih kamenja, sjeÄe. Na istom mjestu smolu moĆŸemo ponovno sakupljati tek nakon deset godina. DrveÄe pri tome stvarno ne oĆĄteÄujemo.
Voditeljica: Zatim od te smole izraÄujete u svojem laboratoriju i razvijate nove proizvode, njih jedanaest, a rad se uglavnom odvija ruÄno. Kako olakĆĄavate proizvodnju?
Matic: Proizvodnja se ne moĆŸe odvijati drugaÄije nego ruÄno, pogotovo u poÄetnim fazama, kada radimo s smrekinom smolom, jer je smola izuzetno osjetljiva tvar - ljepljiva, ne otapa se u mnogim otapalima. Neprestano pokuĆĄavamo pronaÄi nove naÄine, automatizirati stvari koje je moguÄe automatizirati, a prva mjera kod svih stvari je naravno uĆĄteda vremena.
Voditeljica: Dakle, na primjer, angaĆŸirali ste vanjske izvrĆĄitelje za slanje paketa, takoÄer ste postavili Smrekomat, gdje prodajete svoje proizvode. Kako prodaja funkcionira? Prodajete 40.000 proizvoda godiĆĄnje.
Matic: Prodajemo otprilike 40.000 proizvoda godiĆĄnje. Polovicu prodajemo u specijaliziranim trgovinama i ljekarnama, a drugu polovicu direktno kod nas, u Smrekomatu, u poslovnici u Naklu, u poslovnici u Ljubljani, putem telefona i na web stranici.
Voditeljica: OdrĆŸivosti pridajete veliku vaĆŸnost u tvrtki. Kako ste usmjereni prema odrĆŸivosti?
Matic: Zaista pridajemo veliku vaĆŸnost odrĆŸivosti. Na primjer, naĆĄa maziva dolaze u staklenim posudama s drvenim poklopcem, kreme su u aluminijskim tubama, sva papirna ambalaĆŸa i broĆĄure izraÄene su od 100% recikliranog papira s FSC certifikatom. TakoÄer, nedavno smo uloĆŸili u solarnu elektranu s spremnikom energije koja nam u sunÄane dane pokriva gotovo cjelokupnu elektriÄnu energiju koju koristimo u tvrtki.
Voditeljica: TakoÄer imate razvijenu socijalnu svijest. KaĆŸete da onima koji si ne mogu priuĆĄtiti vaĆĄe mazilo, ga i poklanjate. Dolazi li do zloupotreba takvog povjerenja?
Matic: Mislim da se zloupotrebe ne pojavljuju. ObiÄno traĆŸimo i neki dokaz upravo iz tog razloga, ponekad vjerujemo i na rijeÄ, tako da mislim da se zloupotrebe ne dogaÄaju, a ako se dogode, snose odgovornost oni koji Äine zloupotrebu.
Voditeljica: Dio druĆĄtvene odgovornosti je i financijska disciplina. Kakvo je trenutno stanje na trĆŸiĆĄtu u tom pogledu? ZaĆĄto vam se Äini tako vaĆŸna?
Matic: Financijska disciplina mi se Äini vrlo vaĆŸnom jer nedisciplina povlaÄi cijeli niz problema. NaĆĄa tvrtka ima bonitetnu ocjenu A1++, ako se ne varam, jer stvarno plaÄamo raÄune prije roka, ĆĄto mi se Äini dio naĆĄe druĆĄtvene odgovornosti.
Voditeljica: Je li sreÄa vaĆŸna za uspjeĆĄno poslovanje, ĆĄto biste rekli?
Matic: Mislim da je viĆĄe rijeÄ o BoĆŸjoj providnosti nego o sreÄi. Naravno, sreÄa je na strani hrabrih, ali strah nikada nije dobar savjetnik.
Voditeljica: Hvala vam puno na ovom razgovoru i sve najbolje u daljnjem poslovanju.
Matic: Hvala i vama.
odliÄni ste. Hvala ĆĄto postojite